Yeni Facebook Sohbetten Kurtulmak

Direk çözüme ulaşmak isteyenler buradan devam.

Facebook sohbet uygulamacığını kullananların bileceği üzere yakın zaman içinde Facebook bu uygulamacıkta ufak değişikliklere gitti.

İlk dikkati çeken sohbet uygulamasındaki görüntülü konuşma. Facebook üzerinden indirebileceğiniz Video Call Plugin ile site üzerinden görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. Bu uygulamada bir sıkıntı yok. Ben görüntülü konuşma meraklısı bir insan olmasam da bu konudan müzdarip kimseyi duymadım.

Ama gelin görün ki diğer değişiklik o kadar da güzel değildi. Artık sağdaki sohbet kutusunda tüm arkadaşlarınızı listeleme imkanınız yok. Facebook bizim yerimize karar verip, en çok iletişimde olduğumuz arkadaşlarımızı ve o an sohbet için “müsait” olan arkadaşlarımız içinde iletişim içinde olduğumuzu düşündüğü kişileri listeliyor.

Listeleyeceği kişileri seçerken nasıl bir algoritma kullanıyor, hangi parametrelere göre karar veriyor bilinmez ama çok da başarılı sayılmaz. Gerçekten çok iletişim kurduğunuz yakın arkadaşınızı listede görebiliyor olabilirsiniz ama diğer tarafta Facebook’ta arkadaş olduğunuz halde uzun zamandır konuşmadığınız insanlar da çıkıyor.

Benim bu yeni sohbet uygulamasında en beğenmediğim şey ve terketmeme sebep olan en büyük şey ise tüm arkadaşlarımı liste halinde görememem. Hatırlarsanız eski sistemde bütün “müsait” arkadaşlarınız liste halinde gözükür, liste ne kadar büyük olursa olsun scroll ederek tüm listeye göz gezdirebiliyordum. Şimdi ise size gelen listede olmayan arkadaşlarınızı görme imkanınız ismini sohbet arama kutucuğuna yazmak. Arama işlemi çok hızlı olup, arkadaşınızı direk karşınıza getirse bile bence güzel bir durum değil. O an için aklımda kendisiyle sohbet etmek olmayan kişilerle gördüğüm için sohbet etmek isteyebilirim.

Lafı çok fazla uzattım gelelim çözüme.


Facebook sohbetten kurtulmak için önceleri Facebook hesabımı MSN hesabım ile ilişkilendirip MSN Messenger ile oradaki sohbete bağlanabilirdim. Ama bu bağlantı MSN yüzünden çok fazla sekteye uğrardı. Zaten MSN Messenger kullanmayı da sevmiyorum.

Sonrasında Google Talk ile tanıştım ve çok beğendim.

Neden Google Talk?

 • Arkasında Google var. Üreticisinin 2 ay sonra internet sitesinde “Artık bu ürünü geliştirmiyoruz.” şeklinde moral bozucu bir açıklama görme ihtimaliniz az.
 • Oldukça basit. Sistem kaynaklarını çok az tüketiyor. Reklam yok.
 • Basit olmasına rağmen biraz araştırdığınızda fonksiyonelliği oldukça fazla.
 • Program bulunmayan bilgisayarlarda Gmail üzerinden de erişim sağlayabilmeniz.

Nelere ihtiyacımız var?

 • Google Talk

 http://www.google.com/talk/intl/tr/ adresine giderek, sağ taraftaki butondan bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Çok basit.

 • Google hesabı

Gmail hesabınız varsa zaten hali hazırda o hesap Google hesabıdır, onu kullanabilirsiniz. Eğer yoksa https://www.google.com/accounts/NewAccount adresinden yeni bir hesap edinebilirsiniz.

 • Psi

Google hesabımızdan MSN/Facebook ve diğer instant message servisi veren sunuculara transport yapmamıza yarayacak programdır kendisi. Psi birçok platformda çalışabilen(internet sitelerinde Windows, MacOS ve Linux’a destek verdiklerini yazıyorlar) XMPP/Jabber Client’ıdır. http://psi-im.org/download/ adresinden sisteminize uygun sürümünü indirebilirsiniz. Zaten sadece transport işlemleri için kullanacağımızdan, buradaki işlemler tamamlandığında bilgisayarınızdan kaldırabileceksiniz.

 • Transport sunucusu

Ben MSN için msn.jabber.iitsp.com Facebook içinse fb.draugr.de sunucularını kullanıyorum. Bu yazıyı okurken bu sunucuların down olduğunu görürseniz http://www.jabberes.org/servers/ adresinden kendinize uygun sunucular bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, gri ile belirtilmiş simgelere sahip sunucular, dıştan bağlantıyı destekleyemez, sadece o sunucunun hesabını kullanıyorsanız, o hizmetleri kullanabilirsiniz ve biz zaten google hesabı kullanacağımız için bu sunucular bizim işimize yaramaz.

Hadi başlayalım!

 • İndirdiğiniz Psi kurulum dosyasını açıp kurun ve başlatın.
 • General > Account Setup’a girerek yeni hesap oluşturun. Hesap oluşturma kısmında kullanacağınız gmail adresini ve gmail şifrenizi girin.
 • Oturum açtıktan sonra General > Service Discovery’ye girin ve fb.draugr.de yazarak aratın. Çıkan sonuçta Facebook Transport‘a çift tıklatarak Facebook hesabınıza erişim bilgilerinizi(kullanıcı adınız ve şifreniz) girin.
 • Programda size bir notification gelecek. fb.draugr.de sizi ekleme talebi yollayaca. Bunu açarak kabul edin.
 • Eğer başka bir servisi kullanmak için transport işlemlerine devam etmeyecekseniz Psi programı ile işimiz bitti, bilgisayardan kaldırabilirsiniz. Eğer Msn, yahoo ya da başka sunucuları da bağlamak istiyorsanız, yukarıdaki sunucu listeden kendinize uygun sunucular bulup aynı işlemleri tekrarlayın.
 • Tekrar Google Talk a dönün ve Google hesabınız ile oturum açın. Facebook’taki tüm arkadaşlarınız size ekleme talebi yollamış gibi gözükecek. Bunları tek tek kabul edin.(Biliyorum, bu işin en sıkıcı yanı da bu, 600 küsür kişiyi tek tek kabul ettim, ama Google Talk’un basit arayüzü işimi oldukça kolaylaştırdı. Msn Messenger’da 600 yeni isteğin geldiğini düşünsenize, oturum açmanız bile kaç dakika sürer)
 • İşte bu kadar.

Notlar

Aklınıza neden pidgin ya da emesene gibi birçok platforma bağlanabilen programlar kullanmadığım geliyor olabilir. Burada yaptığımız işlem google hesabımıza uzaktaki başka bir sunucuyu normal bir kullanıcı ekler gibi ekleyip o uzaktaki sunucuda da Msn, Facebook, Yahoo gibi sunucularda oturum açmamız.(facebooktaki herhangi bir arkadaşınız listenizde -kullaniciIDsi\40chat.facebook.com@sunucuAdresi olarak gözükecek, örneğin: -628903418\40chat.facebook.com@fb.draugr.de)

Peki bu bize ne kazandıracak? Eğer tek bir programa tüm hesap bilgilerimizi verip de bağlanırsak bunu her bilgisayarda yapmamız gerekir. Yani arkadaşınızın bilgisayarında, iş yerinizdeki bilgisayarda oturum açmaya kalktığınız zaman yine aynı programlarla tüm hesaplar için ayrı ayrı oturum açmanız gerekecek. Ama böyle yaparak tüm bilgisayarlarda sadece google hesabınız ile oturum açarak tüm hesaplarınıza tek tıklamada erişebileceksiniz. Google Talk programına ihtiyaç duymadan sadece gmail arayüzüyle bile diğer hesaplarınıza erişebileceğinizden bahsetmiyorum bile.

Sesli arama ve dosya gönderme işlemleri karşı taraf muhtemelen Google Talk kullanmadığı için kullanamayacağınız özellikler.

https://www.google.com/accounts/NewAccount

Advertisements

Comment On

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s